Máte rakovinu, ženská !

 

reklamní sdělení

 

Ročně umírá na karcinom tlustého střeva přibližně 500 000 lidí.

Pokud je ale zachycen v raném stádiu, může být léčba velmi úspěšná.

Rakovina tlustého střeva je třetí nejběžnější druh rakoviny u žen a čtvrtý u mužů. 20 % pacientů s tímto závažným onemocněním pochází z rodiny, kde se zhoubný nádor již vyskytl.

Rakovině tohoto druhu se dá velice dobře předcházet. Vyvážená strava a zdravý styl života je tou nejlepší prevencí.

Bylo prokázáno, že strava bohatá na tuk, cholesterol a jídla s nízkým obsahem vlákniny zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva. Také stres a neustálý spěch je důvodem vzniku rakoviny kdekoli v našem těle. Především dlouhodobý stres oslabuje organismus, který když se vyčerpá, propukne obvykle v nemoc. Může to být žaludeční vřed, infarkt a nebo právě rakovina.

Před 8 lety jsem procházela hodně těžkým obdobím.

Manžel nám prohrál v automatech střechu nad hlavou a museli jsme se odstěhovat z bytu, kde jsem vychovala naše děti.

Nakonec mi nezbylo nic jiného, než se rozvést. Našla jsem si nový byt, novou práci a věřila, že bude všechno jen dobré.

Nebylo.

Krev ve stolici nebyly hemeroidy, jak jsem si myslela. Kolonoskopie ukázala, že mám karcinom tlustého střeva, který už začal metastázovat do mízních uzlin. Musela jsem na náročnou operaci a potom jsem začala docházet na chemoterapie, kterých bylo celkem 10.

Můj život se mi obrátil naruby. O rakovině slyší každý z nás skoro denně, teď to bylo jiné.

Týkalo se to přímo mě osobně. V prvních chvílích jsem vůbec jakoby nechápala, co mi lékař právě sdělil. Operaci naplánoval hned za týden od vyšetření a já jsem se podívala na svůj rozpis služeb, jestli nebudu mít v tu dobu zrovna volno. V té době jsem pracovala jako vedoucí tabáku v jednom supermarketu. Lékař se na mě udiveně podíval, a protože doposavad mluvil o karcinomu tlustého střeva, zvýšil hlas a řekl: „MÁTE RAKOVINU, ŽENSKÁ“.

V ten moment to na mě teprve dopadlo. Než jsem odešla z ordinace, mi ten lékař řekl, že z téhle nemoci se 2/3 lidí dostane a 1/3 zemře, je jen na mně, kam se chci zařadit. Pochopila jsem a dodnes mu děkuji za to, jak mi to vše podal.

Po vzoru rčení CHCEŠ-LI VYHRÁT VÁLKU, POZNEJ DOKONALE SVÉHO NEPŘÍTELE, jsem si začala o rakovině číst různé články a také jsem hledala, jak nad ní zvítězit, protože jsem se chtěla přidat k těm 2/3 lidí, kteří ten boj nad tou potvorou žravou dokázali vyhrát.

Vůbec jsem nevěděla, co mě čeká . Chemoterapie jsem snášela velmi špatně. Dostávala jsem léky na nevolnost, ale moc nepomáhaly. Syn a dcera mi byli velkou oporou a chtěli mi co nejvíce pomáhat, ale já jsem chtěla být v těch nejhorších chvílích sama. Od zvracení jsem měla namožené celé tělo. Nemohla jsem se ani pořádně napít, protože jsem během chemoterapie měla pocit, že mám v hrdle stovky jehel a každé polknutí nesmírně bolelo.

Jediný, kdo to trápení se mnou sdílel, byl můj pes Lucky. Vždy, když jsem vysílená konečně usnula, celou dobu u mě ležel a hlídal. Hlavu měl položenou na předních tlapkách a čekal, až se probudím. Skoro pokaždé mi nanosil všechny svoje hračky kolem hlavy, a když jsem otevřela oči, položil na mě tlapku a štěknul, jako by chtěl říci „dám ti všechno, co mám, buď se mnou“.

Bylo to opravdu moc těžké období. Byly i chvíle, kdy jsem si říkala, že to nedám, ať někdo přijde a ukončí to šílené trápení. Pak se mi zase trochu ulevilo a styděla jsem se za to, že jsem to chtěla vzdát.

Vybavilo se mi, co jsem říkávala svým dětem. Když si myslíš, že nemůžeš, tak ještě minimálně na 50% můžeš. To všechno jsem si prožívala doma, když jsem šla ven, tak jsem dělala všechno proto, aby na mně nikdo nic nepoznal. Proč dávat ostatním na odiv svou nemoc? Krásně jsem se nalíčila a učesala. O své dlouhé vlasy jsem přišla a tak jsem se naučila udržovat krátké. Byl to můj způsob boje. A fungovalo to.

Asi v polovině mé léčby se mojí dceři narodil syn Michal. Můj první vnuk. Dnes věřím, že přišel na svět, abych já měla víc sily se vyléčit. Zvládla jsem to.

Tak to byl můj příběh. Věřím, že dodá lidem, kteří jsou na tom jako já na začátku, odvahu a hlavně víru, že se dá nad rakovinou zvítězit.

Ivana Kolaříková

je vášnivá kuchařka, milovnice záhad a všeho nového, co nám život přináší

reklamní sdělení

 
Štítky:

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..